0216 483 42 42 / 0532 428 41 40

Sosyal Medyada Biz}

BAYİMİZ OLMAK İSTER MİSİNİZ?
TÜMÜNÜ GÖR

TÜRKSAT 4A / 42.0°E

Türksat 4a Uydu Ayarları Kurulumu ve Frekans Bilgileri

Türksat 4a  Uydu Ayarları, Kurulumu ve frekans bilgileri hakkında merak edilen detaylar, eksik kanal sorunu çözümü, Türksat sinyal zayıf veya yok hatası nedeni, yön bilgileri, kaç kanal var? Gibi soruların detaylı cevaplarını sayfamızda bulabilirsiniz.

 

 

Türksat 4a uydusu’na geçiş ile beraber yayın yapan uydu kanalları’nın, frekans (tp) değerlerinin değişmesiyle, sorun yaşayan televizyon izleyicileri ve genel anlamda uydu yayınlarında problem yaşayan değerli ziyaretçilerimize rehber olması adına her sorun yaşadığınızda danışabileceğiniz, mutlaka sık kullanılanlara yada favorilerinize eklemeniz gereken bir sayfa hazırladık.

Türksat 4a Uydu Kanalları Otomatik Arama Frekansı

Türksat 4a otomatik tarama frekansı 12380 MHz frekansı, Dikey V- polarizasyon, 27500 sembol oranı, FEC 3/4 değerleri girilerek şebeke taraması açık konumda taratıldığında güncel Türksat 4a frekans listesi uydu alıcınıza yüklenmiş olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce uydu alıcısındaki eski tp (frekans) değerlerini silerseniz çok daha sağlıklı bir şekilde güncelleme işlemi gerçekleşecektir. Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) özelliği bulunan uydu alıcıları, uydu güncelleme frekansı girmeye gerek kalmadan kanalları otomatik olarak yükleyecektir, TKGS özelliği olan bir uydu alıcısı kullanıyorsanız uydu alıcısının menüsüne girerek, TKGS ayarlarını açık konumuna getirdikten sonra güncelleme işlemini başlatmanız güncel Türksat 4a sıralı frekans listesinin yüklenmesi için yeterli olacaktır.

Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) Nedir?

TKGS, uydu alıcılarının ihtiyaç duyduğu güncel Frekans (tp) bilgisinin Türksat A.Ş tarafından yayınlanması ve uydu alıcılarına aktarılan bu bilginin işlenerek, kanal veri tabanlarının güncellenmesi mantığıyla çalışan bir kanal güncelleme sistemidir.

TKGS Sisteminin Televizyon İzleyicilerine Kattığı Kolaylıklar

Türkiye’deki çok sayıda televizyon izleyicisi, uydu alıcılarını kanal arama yöntemleriyle güncelleyememekte yada güncellerken çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Uydudan yayın yapan kanalların Frekansları zaman zaman değişebilmektedir. Zaman içinde yeni kanallar yayın hayatına başlamakta, bazı kanallarsa yayın hayatını sona erdirmektedir. Türksat’ın bu tür sorunların çözümüne yönelik olarak sunduğu TKGS ile, haberleşme uydularımız üzerinden yayınlanan, yeni yayına başlayan, yayını sona eren veya frekans bilgisi değişen TV ve radyo kanallarını güncellerken yaşanan sorunlar, bütünüyle ortadan kalkıyor. TKGS, izleyicilerin yayın frekanslarını takip etmesine gerek kalmadan, güncel kanal listelerini TKGS destekli uydu alıcılarında aktive ediyor.

Türksat 4a Eksik Kanal Sorunu

Türksat 4a guncelleme’de eksik kanal sorunu, kanal taramada eksik buluyor yada Türksat 4a tüm kanalları bulmuyor ise ”Türksat 4a Uydu Kanalları Otomatik Arama Frekansı” başlığındaki yazıyı iyi okuyup gerekenleri yaptığınıza emin olun. Evet ben bunların hepsini yaptım ama hala uyduda kanallar eksik diyorsanız, geriye iki seçenek kalıyor ya çanak anten tesisatı’nızda yada uydu alıcınızda bir problem var demektir. Çanak anten tesisatında ne olabilir? Öncelikle biz her zaman ilk ihtimali kablo’ya veririz, kablonuz zamanla oksitlenmiş özelliğini kaybetmiş olabilir, göremediğiniz yerlerde (çatı vb) kırılmalar yada çatlamalar oluşmuş kablo su almış olabilir. İkinci ihtimal Lnb, arızalanmış eksik frekans verdiği için uydu eksik kanal sorunu yaşıyorsunuzdur. Lnb’nin ne olduğu hakkında bir bilginiz yok ise Lnb Çeşitleri sayfamızdan bilgi sahibi olabilirsiniz. Uydu az kanal buluyorsa ne yapmalı? sorusunun diğer en sık karşılaşılan sorunu çanak anten ayarı‘nın bozulmasıdır. Şiddetli rüzgarlardan uydu yönü bozulmuş olabilir, burada dikkat etmeniz gereken nokta çanak anten kurulumu‘na gelen ustaya çanak ayarını yaptıktan sonra somunları mutlaka iyi sıkması konusunda uyarın, doğru kurulumu yapılmış ve somunları iyi sıkılmış bir çanak anten kolay kolay dönmez. Uydu alıcısı arızalı olabilir mi? İster televizyon içinde dahili uydu alıcısı olsun ister harici takılan uydu alıcıları olsun arıza yapabilir evet. Bunu anlamanın en kolay yolu başka bir uydu alıcısını sinyal problemi olan yerde deneyerek sorunu net olarak anlayabilirsiniz.

ARADIĞINIZI BULABİLDİNİZ Mİ?
Sayfamızın faydalı bilgiler içerdiğini düşünüyorsanız, lütfen sosyal paylaşım ikonlarından sitemizi beğenerek başkalarınında doğru bilgiye ulaşmasına destek olunuz.

18 Ağustos 2015
100.561 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN